Днес (11.06.2024) Комисията предложи удължаване на срока на действие на временната закрила за лица, бягащи от руската агресия срещу Украйна, с още една година – от 5 март 2025 г. до 4 март 2026 г.
Предвид продължаващите руски атаки срещу гражданската и критичната инфраструктура в цяла Украйна, понастоящем не са налице безопасни и трайни условия за завръщане на хората в Украйна. Поради това Комисията счита, че причините за временната закрила продължават да съществуват и че тя следва да бъде удължена с още една година като необходим и подходящ отговор на настоящата ситуация.
Крайната цел е да се гарантира, че всички, които бягат от агресивната война на Русия, могат да намерят закрила в ЕС и че на тези почти 4,2 милиона души, които вече се ползват от временна закрила в държавите – членки на ЕС, ще бъде осигурена възможно най-голяма стабилност при настоящите обстоятелства.
Директивата за временната закрила предоставя незабавна закрила и достъп до права в ЕС, включително право на пребиваване, достъп до пазара на труда, настаняване, социално подпомагане, медицинска и друга помощ. Тя също така помага на държавите членки да управляват пристигащите по организиран и ефективен начин.
Следващи стъпки
Комисията ще представи предложението на министрите на заседанието на Съвета за правосъдие и вътрешни работи на 13 юни. След това Съветът ще трябва официално да приеме предложението.
Обща информация
ЕС активира Директивата за временната закрила на 4 март 2022 г. с единодушно решение на държавите членки, като срокът ѝ на действие беше автоматично удължен с една година, а след това беше удължен с още една година от Съвета до 4 март 2025 г.
Понастоящем почти 4,2 милиона души, разселени от Украйна, се ползват от временна закрила в ЕС, като една трета от тях са деца.
Правното основание за предложението е член 4, параграф 2 от Директивата за временната закрила, който предвижда, че когато причините за временна закрила продължават да съществуват, Съветът, по предложение на Комисията, може да удължи временната закрила с не повече от една година.
Мрежата на ЕС за готовност за миграция и план за действие при кризи с акцент върху Украйна и платформата „Солидарност Украйна“ ще продължат дейността си, за да осигурят обща осведоменост за миграционните последици от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, готовност и координиран отговор на кризата.
Комисията ще продължи да следи отблизо въздействието на бъдещите новопристигащи мигранти върху капацитета за прием на държавите членки. Занапред е важно да продължим да работим за осигуряване на по-голям баланс на усилията между държавите членки.
За повече информация
Временна закрила за лицата, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна: една година по-късно